Jóga

Óm, óm, óm, ulítávám na józe jak hrom. Ideální cesta pro ty, které neláká kroutit boky na zumbě a potit se ve fitku s činkou v ruce. Zdravý pohyb, štíhlé svaly, pružná páteř, ale hlavně umění uvolnit se a odpočívat. Kdekoliv a kdykoliv. K tomu ti dopomáhej Jóga!

Je to pro mě?

I když jóga jako taková je jen jedna, najdeme dnes nespočet stylů, podmnožin a jógahybridů. Samozřejmě cesta je cílem a cílem cesty jógy je dojít k tomu, po čem jsme velmi lační – poznání sebe sama. K tomu v józe vede nespočet způsobů, nástrojů a technik. My se v hokně zaměříme na tu část, která začíná prací s fyzickým tělem, tedy tělesná cvičení.

A pozor, teď se chleba láme neb „na turka“ jsi seděl naposledy ve škole, že? Čert to vem, usadíme tě pohodlně na dřevěné štokrle. Na jógu se může dát každý – špunti, študáci, pracující, lidé zdraví i nemocní. Je jen potřeba najít vhodný styl a přizpůsobit se své fyzické a duševní kondici. A s tím ti zase pomůžeme my.

Co na podložce budu dělat?

Nemusíš být zrovna cirkusová hadí tanečnice či vyžilý fakír s fousem po pupek, abys mohl „dělat“ jógu. Dát si na povel nohu za krk zvládne cvičená opice, ty máš ale v životě určitě jiné ambice. My tě na lekci naučíme základní tělesné pozice zaujímat v souladu s dechem a vědomou pozorností. Soustředění a zastavení se v jednotlivých pozicích, přípravná cvičení, dýchací cvičení a práce s vitální energií, relaxační a koncentrační techniky, to vše se stane ovladačem k tvé mysli. Postupně začneš krotit svého informačního Otesánka, který se tak rád láduje všemožnými daty a podněty.    

Jaké druhy jógy umíme?

Naše jógové menu je pestré. Vybírejte: hatha jóga, jóga pro zdravá záda, hormonální jóga pro ženy, vinyasa jóga, power jóga, jógová terapie.

A teď o józe trochu suše, aneb co lexikon praví

Někteří možná nevědí, že jóga není žádný tělocvik, ale filozoficko-náboženský směr, jež má kořeny v Indii. Mudrc Pataňdžali, který je považován za otce jógy, definoval její cíl jako zklidnění těkavé mysli. Různé formy jógové filosofie nalezneme v hinduismu, buddhismu, jainismu a sikhismu. Největší popularity a rozšíření v západním světě dosáhla průpravná hatha jóga (fyzické cvičení), ze které se vyvinuly další styly jako Aštanga jóga,Vinyasa jóga,  Iyengar jóga, Bikram jóga, Jivamukti jóga, Power jóga či Zen jóga, se kterými se dnes hojně setkáváme v jógových studiích.

Go top